انتقاد شورا به تدوین برنامه ششم توسعه

نویسنده:
صحن شورای اسلامی شهر تهران سه شنبه هفته گذشته میزبان جلسه دویست شانزدهمین جلسه شورا بود كه همچون روال هفته های گذشته در این روز به صورت علنی برگزار شد...
صحن شورای اسلامی شهر تهران سه شنبه هفته گذشته میزبان جلسه دویست شانزدهمین جلسه شورا بود كه همچون روال هفته های گذشته در این روز به صورت علنی برگزار شد. در این جلسه یك فوریت لایحه مجوز افزایش اعتبار پرو‍ژه شهر آفتاب و یک فوریت اصلاحیه اخذ عوارض از موتور سیکلت ها تصویب شد. اما شاید مهمترین بحث صورت گرفته در این جلسه انتقاد رئیس شورا از نوع تدوین برنامه ششم توسعه توسط دولت بود.

یک فوریت لایحه مجوز افزایش اعتبار پروژه شهر آفتاب تصویب شد
یک فوریت لایحه مجوز افزایش اعتبار مصوب پروژه احداث و توسعه مجموعه ها و فضاهای شاخص در مقیاس جهانی؛ شهر آفتاب با ۱۶ رای موافق به تصویب رسد. علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی این لایحه با اشاره به بی سابقه بودن این اتفاق در هشت سال گذشته در شورای شهر تهران اظهار داشت: پیش از این شهرداری تهران اگر به اعتبار مازاد برای اجرای پروژه ها را نیاز داشت بدون مصوبه شورا این کار را انجام می داد و بعد در اصلاحیه بودجه شورا به آن رای موافق می داد.وی تصریح کرد: اعتبار مازاد مورد نیاز برای این پروژه در ابتدا در کمیته تخصیص ـ که من به عنوان ناظر شورا در این کمیته حضور دارم ـ مطرح شد و من در این جلسه تاکید کردم افزایش اعتبار ۱۸۰ میلیارد تومانی برای پروژه شهرآفتاب از اختیارات کمیته تخصیص و شهردار نیست. چرا که شهردار تنها می تواند ۱۰ درصد یعنی نهایتا ۶۰ میلیارد تومان جابه جایی در این پروژه انجام دهد.وی تاکید کرد:‌ شهرداری اصلاحیه بودجه را باید در بهمن ماه به شورا ارائه بدهد و اگر اسفندماه اصلاحیه ای به شورا ارائه شود قطعا به سال آینده موکول خواهد شد.ناصحی به عنوان مخالف این لایحه اظهار داشت: قرار بود فاز اول این پروژه در همین ایام به بهره برداری برسد اما در بازدیدهای میدانی مشخص شد فاز اول هنوز آماده نیست. در ضمن مصوبه اصلی در سال ۸۴ بر ورود بخش خصوصی تاکید داشته و فرمانداری هم بر حضور بخش خصوصی تاکید کرده است.رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی بیان داشت: تا کنون نزدیک به یک هزار میلیارد تومان در سنوات گذشته اعتبار تخصیص داده شده و بیش از آن نیز مصرف و هزینه شده است. اما هنوز فاز یک هم افتتاح نشده است.سالاری با اشاره به اینکه شهرآفتاب این بودجه را برای خرید تجهیزات سخت افزاری نیاز دارد؛ گفت: در حال حاضر این خانه ساخته شده و مگر می شود تجهیز نشود؟ باید اجازه بدهیم شهرداری توضیح بدهد. حافظی نیز با این لایحه مخالفت کرد و گفت: گزارشی که کمیسیون بودجه از عملکرد شش ماه اول سال شهرداری داشتند نشان می دهد تامین درآمدها ۱۵ درصد کمتر از سال گذشته است. کتاب بودجه بر اساس عقل و خرد جمعی تصویب شده و حتی در تبصره های بودجه دو بند داریم که اگر شهرداری منابع مازاد به دست آورد اولویت هزینه کردها برای شهرداری تعیین شده است.
پیرهادی که با تصویب این لایحه موافق بود اظهار داشت: ما باید پروژه های شهری را اقتصادی و هزینه فایده ببینیم. برای پروژه تا امروز ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و اگر ۱۸۰ میلیارد دیگر هزینه کنیم نمایشگاه به بهره برداری می رسد. اگر مشکل ترافیکی هم نداشتیم عقل اقتصادی حکم می کند این نمایشگاه ملی را به بهره برداری برسیم. اگر پروژه را امروز می خواستیم استارت بزنیم موضوع دیگری بود.
چمران نیز تاکید کرد: بخش خصوصی دو بار در این پروژه مستقر شدند اما چیزهایی به آنها گفتند که جمع کردند و رفتند.در حال حاضر بخش خصوصی به فاز دوم وارد شده است. بعد از این که بخش خصوصی از این پروژه استقبال نکرد شورا تصویب کرد که این کار شهرداری انجام بدهد تا با بهره برداری فاز یک بخش خصوصی تشویق شود.تندگویان نیز با بیان اینکه هیچ کس موافق نیست پروژه ای که به اینجا رسیده نیمه کاره بماند.؛ عنوان کرد: امیدواریم این پروژه به سرنوشت مصلی دچار نشود. پیشنهاد می کنم کمیسیون ما و کمیسیون عمران به طور مشترک عملیاتی که تا امروز انجام شده و قیمت واقعی کار را برآورد کنند و به اعضای شورا گزارش بدهیم که بودجه درست هزینه شده یا نه. در مرحله بعد می توانیم تصمیم گیری کنیم که پروژه را تا انتها پیش ببریم.پس از گفتگوهای انجام شده یک فوریت این لایحه با ۱۶ رای موافق به تصویب رسید.

پیرهادی
ما باید پروژه های شهری را اقتصادی و هزینه فایده ببینیم. برای پروژه تا امروز ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و اگر ۱۸۰ میلیارد دیگر هزینه کنیم نمایشگاه به بهره برداری می رسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code