انارهای یلدایی ساكنان بهشت

نویسنده: چكاوك ابراهیمی
از چند روز قبل از آمدنش، خیابان ها و مغازه ها به تکاپو می افتند. بی خود نیست که خواهر کوچک نوروز می نامندش. جشنی که در زمان های قدیم، در سیاه زمستان خنده به لب مردم می آورد و امروز هم فرقی نمی کند پیر باشی یا جوان، فقیر باشی یا دارا، آدم عادی باشی یا مسئول یلدا همان یلدای همیشگی است...
از چند روز قبل از آمدنش، خیابان ها و مغازه ها به تکاپو می افتند. بی خود نیست که خواهر کوچک نوروز می نامندش. جشنی که در زمان های قدیم، در سیاه زمستان خنده به لب مردم می آورد و امروز هم فرقی نمی کند پیر باشی یا جوان، فقیر باشی یا دارا، آدم عادی باشی یا مسئول یلدا همان یلدای همیشگی است. با همان پشتوانه فرهنگی و آئین سنتی. گرچه ایرانیان بنیان گذار این سرور آئینی هستند اما بیش از هزار سال است که این شب نه تنها در میان ایرانیان بلکه در سراسر جهان با نام ها و عنوان های مختلف جشن گرفته می شود. به همین بهانه به سراغ ساکنان ساختمان بهشت تهران رفتیم تا ببینیم، شب یلدا کجا هستند و می خواهند چه کنند؟

ولی الله شجاع پوریان:عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر
شب یلدا مهم ترین سنت ایرانی ها است. اولویت من این است که حداقل این یک شب را که شده زودتر به خانه بروم و سایر اعضای خانواده نیز سفر نباشند و زودتر به خانه بیایند تا یلدا را در کنار هم سپری کنیم. مهمان هم دعوت نمی کنیم تا محفل خانوادگی باشد. برخلاف آنکه نباید پرخوری کرد شب یلدا به احتمال زیاد هم انار می خوریم و هم آجیل و هم شام. این یک بار ایرادی ندارد.

معصومه آباد:رئیس کمیته ایمنی شورای شهر
ما هرسال شب یلدا که می شود به خانه مادرم می رویم و به همراه خواهرها، برادرهایم، همسران و فرزندان شان دور هم جمع می شویم. امسال هم قرار است خانه مادرم دور هم جمع شویم و به قول معروف شب چله بگیریم. انار و فال حافظ شیراز و ..

احمد مسجد جامعی:عضو کمیسیون سلامت شورای شهر
شب یلدا جایی دعوت هستم. یک قصه ای درباره انار در ذهنم هست که در حال حاضر در حال نوشتن این داستان هستم. اگر تا آن زمان قصه انارم تمام شود، حتما این داستان را در آن محفل خواهم خواند. قصه انار را برای خانواده ام هم گفته ام، اگر قصه تمام شود، روایت انار را برای خانواده ام هم بازخوانی خواهم کرد. فال های حافظم هم که حسابی شهره همه است و اگر قسمت باشد بارها و بارها به دیوان حافظ شیراز تفعل خواهم زد.

مهدی چمران:رئیس شورای شهر
من هیچ برنامه ای غیر از کار ندارم. تصور نمی کنم فشار کاری اجازه بدهد که شب یلدا برایم فرقی با شب های دیگر داشته باشد. حتی اگر خانواده ام برنامه ای هم داشته باشند، من خبر نمی شوم. در واقع فشار کار و جلسه پشت جلسه فرصتی به من نمی دهد که بخواهم به شب یلدا زمانی اختصاص بدهم. زندگی ما غیر از سایر آدم ها است.

رحمت الله حافظی:رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر
هرشب که به خانه می روم، حاج خانوم یک کاسه گل سرخی چینی پر از انار دانه شده با گلپر برایم آماده کرده است. درواقع این رسم هرشب خانه ما است. تلاش خواهم کرد که در شب یلدا این کاسه انار را من به شخصه دانه کنم. همچنین سعی می کنم بر خلاف شب های دیگر اگر مجال فرار از جلسات را پیدا کنم، کمی زودتر به خانه بروم و بلندترین شب سال را در کنار اعضای خانواده ام باشم. به احتمال زیاد هم ما خانه مان مهمان داریم. دخترم به همراه دامادم و پسرم و حاج خانوم دور هم جمع خواهیم شد.

ابوالفضل قناعتی:عضو هیئت رئیسه شورای شهر
شب یلدا یک جشن ملی است. در خانه ما رسم است که معمولا خانه یکی از بزرگان فامیل و اکثرا مادرخانومم جمع شویم. اما امثال قرار است ما مهمان داشته باشیم. چون فرصت خوبی برای صله رحم است، سعی می کنیم در کنار تمام فامیل، تا پاسی از شب خاطرات گذشته را با هم مرور کنیم.

 محسن پیرهادی:عضو هیئت رئیسه شورای شهر
برنامه ریزی های اینچنینی خانه ما همیشه با خانوم هست و من چندان در این زمینه فعال نیستم. هنوز هم فکری نکرده ام که برای بلندترین شب سال چه برنامه ای داشته باشیم. اما به طور حتم این لحظات را با خانواده دور هم جمع خواهیم شد.

احمد حکیمی پور:عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر
مثل همه مردم ایران شب یلدا در کنار خانواده خواهم بود و حتی مادربزرگ فرزندانم هم قرار است از شهرستان به تهران بیاید. پس شب یلدا خانه مان مهمان داریم و قرار است کل شب را فارغ از مشغله کاری در کنار خانواده باشم.

محمد سالاری:رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر
دروغ نگویم اصلا یادم نبود این هفته شب یلدا است. باور کنید شوکه شدم یادم افتاد که دو سه روز دیگر شب یلدا است. اینقدر درگیر کارها هستم که نمی دانم واقعا قرار است شب یلدای امسالم چطور بگذرد.

علی صابری:عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر
شب یلدا وسط هفته است و فردایش هم جلسه شورا داریم. فکر نکنم بتوانم کار خاصی انجام دهم. حدود 12، 13 سال است که سنتی خانوادگی داشتیم. با وجود اینکه من عضو کوچک تر خانه هستم، اما همه اقوام و آشنایان خانه من جمع می شدند. اما امسال مهمان نخواهم داشت و آقای تندگویان برای تجلیل از شهد  ای صنعت نفت از من دعوت کردند، شاید آن شب را به مجلس ایشان بروم.

هادی ساعی:عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر
چون خیلی دانه کردن انار را دوست دارم، سعی می کنم انارها را خودم دانه کنم و به قول معروف کاسه انار خانه را حاضر کنم. شب هم که طولانی است و در نتیجه آجیل، انار و فال حافظ شیرازی را می طلبد.  

 مجتبی شاکری:عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر
شام شب یلدا با حاج خانوم است و چون همه عروس هایمان نزدیک مان هستند، کل فرزندانم خانه ما جمع می شوند تا در کنار هم شام بخوریم. فکر هم نکنم کار خاصی انجام دهیم. بیشتر دوست داریم ساعاتی را در کنار هم جمع شویم و چند ساعتی با خانواده باشیم.

علیرضا دبیر:رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر
 رئیس خانه خانمم است. هنوز هم برای شب یلدا فکری نکرده ام. اصلا هم نمی دانم برای مراسم شب یلدا به موقع به خانه خواهم رسید یا نه. بی شک مراسم شب یلدا را حاج خانوم برنامه ریزی خواهد کرد و من در جریان قرار می گیرم.

احمد دنیامالی:رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر
اگر ساعت 12 شب برسم خانه، حتما با خانواده به قول گفتنی شب چله می گیریم و آجیل می خوریم و انار و تفألی هم به دیوان حافظ می زنیم.

مرتضی طلایی:نایب رئیس شورای شهر
اینقدر درگیر مشغله کاری و مسائل اجرایی هستم که به یاد شب یلدا نبودم. اما سعی می کنم مثل همه مردم در کنار خانواده و فرزندانم باشم و بیشترین وقتم را به با خانواده بودن، در کنار خانواده بودن و برای خانواده صرف کنم. یادمان نرود که هر شب می تواند برای ما شب یلدا باشد و شب یلدا یعنی مهم انگاشته شدن خانواده.

 ابوالفضل قناعتی:عضو هیئت رئیسه شورای شهر
شب یلدا یک جشن ملی است. در خانه ما رسم است که معمولا خانه یکی از بزرگان فامیل و اکثرا مادرخانومم جمع شویم. اما امثال قرار است ما مهمان داشته باشیم. چون فرصت خوبی برای صله رحم است، سعی می کنیم در کنار تمام فامیل، تا پاسی از شب خاطرات گذشته را با هم مرور کنیم.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code