«LEZ » پشت چراغ قرمز

نویسنده: هستی خدیوی
نفس تهران به شماره افتاده است. چه مسئولان قبول داشته باشند، چه نداشته باشند. چه بر سر اختلاف نظرهایشان با مدیریت شهری برای اجرا نشدن برنامه ریزی هایی پافشاری کنند، چه نکنند. هرچه هست...
نفس تهران به شماره افتاده است. چه مسئولان قبول داشته باشند، چه نداشته باشند. چه بر سر اختلاف نظرهایشان با مدیریت شهری برای اجرا نشدن برنامه ریزی هایی پافشاری کنند، چه نکنند. هرچه هست، این نفس مردم است که با کوچک ترین تجمع ذرات میکرونی در هوا به شماره می افتد و آسمان شهر به تلنگری چهره اش کدر می شود. فرقی هم نمی کند چه خودروهای فرسوده از خانه ها بیرون بیایند چه نیایند. چه پلاک های زوج پشت سر هم در خیابان ها ردیف شوند و چه نشوند و همه فرد باشند. جریمه ها اقدام كافی نیست. ناوگان حمل و نقل عمومی تهران پاسخگوی حجم عظیم تقاضا نیست، خطوط مترو پاسخگوی نیاز مردم نیست و هجوم خودروهای تک سرنشین به خیابان ها هم اتفاق جدیدی نیست. در کنار همه این مشکلات با وجود ارائه طرحLEZ  از جانب شهرداری و تصویب آن از سوی شورای شهر، پلیس زمینه را برای اجرای طرح مهیا نمی داند. پرونده طرح کاهش آلودگی هوای تهران که با محدودسازی تردد خودروها همراه است، روی میز شورایی ها باز باز است.

تهران و گرفتاری های حمل و نقلی اش
در سال های گذشته، طرح های مختلفی برای کنترل و کاهش آلاینده ها در هوای تهران به اجرا گذشته است. این طرح ها که از جمله آنها می توان به ایجاد ابرهای باران زا، آبپاشی با هلی کوپتر و جلوگیری از تردد خودروها با عنوان طرح زوج و فرد اشاره کرد تاکنون هیچ کدام نتوانستند مشکل آلودگی هوای تهران را پایان ببخشند و کارشناسان همچنان در حال چاره جویی اند. آن روی سکه اما، طرحی ایستاده با عنوان طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » که قرار بود پس از تصویب در شورای شهر از ابتدای آبان ماه به اجرا گذاشته شود، اما همچنان پیرامون اجرا شدن یا نشدن آن بایدها و نبایدهایی مطرح می شود و آغاز آن را به تعویق می اندازد. آنهم در شرایطی که از اجرایی شدن طرح های ترافیک و طرح زوج و فرد که ممنوعیت تردد را برای خودروها در بعضی ساعات و روزهای سال با تعیین پلاک ایجاد می کند، بیش از 10 سال می گذرد و بسیاری از بهشت نشینان تهران معتقدند کارایی گذشته اش را ندارد. تا جائیکه از آغاز سال جاری، مسئولان شهری با ناکارآمد خواندن آن، طرحی را با نام LEZ مطرح کردند و مقرر شد تا جایگزین طرح های ترافیک و زوج و فرد در شهر تهران شود.

طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » از کجا آمد؟
از همان ابتدای امسال مقرر شده بود تا پس از تکمیل مطالعات و تصویب در نهادهای مربوط از جمله شورای اسلامی شهر تهران و شورای عالی ترافیک کشور طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » که این روزها با نام کاهش (کنترل آلایندگی هوای شهر) شهرت یافته است، در پایان شهریور ماه و با آغاز شش ماهه دوم سال جاری اجرایی شود. در پایان شهریور ماه شهردار تهران تاکید کرد که اجرایی شدن این طرح برای تکمیل زیرساخت ها به اول آبان ماه موکول شود. اما امروز که به اواخر آذرماه رسیده ایم همچنان اجرا نشدن این طرح بیش از اجرا شدنش خودنمایی می کند. آنهم در شرایطی که اعضای شورای شهر اجرای آن را لازمه تهران می دانند و معاون حمل و نقل شهردار تهران نیز بارها در زمان حضورش در صحن علنی شورا بر ضرورت اجرا شدن این طرح پافشاری می کند، اما همچنان به نظر می رسد نه پلیس راهور بسیار قوی تر و برنده تر از آری مدیران شهری است.

حتی همین حالا هم دیر است
«طرح های زوج و فرد و ترافیک در شهر تهران با ایجاد 50 درصد محدودیت تردد برای خودروها تنها توانسته چهار درصد در کاهش آلودگی هوا نقش داشته باشد.» مسئله مهمی که از سوی ابوالفضل قناعتی، عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر مطرح و تاکید می شود، از یک سو اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » همچنان بلاتکلیف است و از سویی دیگر دولت تعهدات مالی اش را پرداخت نمی کند. وی با اشاره به اینکه خطوط متروی کنونی تهران پاسخگوی نیاز حمل و نقلی شورای شهر نیست، می گوید: «اگر در کنار این خطوط متروی کنونی، یک خط دیگر هم اضافه شود، باز تغییری در حجم مسافرانی که جابه جا می شود یا ترافیک شهر نخواهد داشت. چراکه ظرفیت حمل و نقل عمومی تهران به قدری نیازمند تاسیس خطوط جدید و نوسازی اتوبوس های از نفس افتاده است که همین حالا هم دیر شده است». قناعتی با بیان اینکه اگر دولت امروز تصمیم بگیرد معوقات بخش حمل ونقلش را بپردازد، تازه دو سال دیگر شاهد تغییر محسوسی در وضعیت حمل و نقل عمومی تهران خواهیم بود، خاطر نشان می کند: «از یک سو شاهد هستیم که معوقات دولت در بخش حمل و نقل پرداخت نمی شود و در خزانه انباشته شده است، از سویی دیگر اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » نیز ماه به ماه به تعویق می افتد. این اتفاقات نه تنها سودی برای شهر ندارند، بلکه به ضرر مردم هم هستند. حال چه مسئولان قبول کنند، چه با بی اعتنایی از کنارشنان عبور کنند».

 پلیس با کلیات طرح کاهش موافقیم، اما...
«طرفدار طرح زوج و فرد نیستیم و از طرح های موثر استقبال می کنیم، اما باید زیرساخت های قانونی و نرم افزاری طرح LEZ در پایتخت فراهم شود.» این تازه ترین اظهارنظر سردار سیدتیمور حسینی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ است که تاکید می کند پلیس راهور با کلیات طرح محدوده کاهش آلودگی هوا «LEZ » موافق است، ولی اجرایی شدن این طرح همچنان درگیر اما و اگرها است. وی با اشاره به اینکه به واقع پلیس راهور هیچ گاه با کلیات طرح کاهش مخالفتی نداشته و اظهار نظرهای هر یک از مقامات راهور هم دال بر مخالفت نبوده است، متذکر می شود که اجرای طرح هایی که بهره وری و نتیجه مناسب را در حوزه آلودگی هوا و ترافیک در بر داشته باشد در شهری به مانند تهران ضروری است. چنانچه طرح زوج و فرد نیز با اهداف خاص در سال83 به اجرا درآمد و برای آن مقطع طرحی مناسب بود که علاوه بر کاهش آلودگی های زیست محیطی کاهش روانی ترافیک را نیز در پی داشت. اما زیرساخت های تهران برای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » آمادگی لازم را ندارد.
سردار حسینی با یادآوری اینکه معابر شهر تهران در خوشبینانه ترین حالت قابلیت جابه جایی 800هزار خودرو را دارد. این در حالیست که در شهر تهران بالغ بر 4 هزار خودرو روزانه تردد می کنند، می افزاید: «چنانچه با اجرای طرح های مختلف امکان تردد را محدود نکنیم، قطعا ترافیک روز به روز بغرنج تر خواهد شد. اما شهروندان انتظار دارند طرحی شسته و رفته با بیشترین تاثیرگذاری در شهر اجرایی شود. مسئله مهمی که در قبال طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ » به چشم نمی خورد».
رئیس پلیس راهور یادآور می شود که براساس طرح محدوده کاهش آلودگی هوا«LEZ »، تفکیک خودروها به سه گروه سبز ، زرد و قرمز و براساس استاندارد خودروها و میزان آلایندگی شان است که خودروهای ردیف سبز دارای استاندارد یورو 5 بوده، خودروهای ردیف زرد شامل خودروهای استاندارد یورو 4 و ماقبل آن و خودروهای قرمز شامل خودروهای فرسوده و کاربراتوری هستند که میزان آلایندگی شان زیاد است. این در حالیست که خودروهای ردیف قرمز بیشترین فراوانی را در شهر تهران دارند. در عین حال که خودروهای فرسوده و حتی کاربراتوری هنوز در چرخه حمل ونقل عمومی شهر فعالیت دارد. در واقع نخستین چالش پیش روی اجرای این طرح، نبود سامانه یکپارچه نظارت بر معاینه فنی خودروهاست. گرچه سیستم معاینه فنی یکپارچه در وزارت کشور در دست اقدام است، اما درواقع اجرای طرح ال ای زد نیازمند سیستم یکپارچه معاینه فنی است که هنوز سامانه آن راه اندازی نشده است .دومین چالش نیز این است که با وجود آنکه طرح ال ای زد بر پایه استاندارد آلایندگی خودروها و معاینه فنی پایه گذاری شده است، اما قانون معافیت پنج ساله خودروها جلوی این طرح عرض اندام می کند. پس چگونه می توانیم تضمین کنیم یک خودرویی که 5  سال بی هیچ نظارتی مجاز به تردد است سلامت شهروندان را به مخاطره نمی اندازد؟

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code